ДНЕВНИК КОНФЕРЕНЦИИ

26/05/2017

Заседание круглого стола

«Лунная промышленно-исследовательская база»

 

Заседание круглого стола на такую актуальную тему состоялось в рамках конференции 26 мая.

Модераторами круглого стола выступили первый заместитель Генерального конструктора КБ «Южное» по системному проектированию Александр Кушнарев и директор Института космических исследований Олег Фёдоров.

Участники круглого стола выступили с краткими обзорами деятельности представляемых организаций и проработок, связанных с исследованием и освоением Луны. Все выступления будут собраны и рассмотрены для публикации в научном журнале «Космічна наука і технології».

В рамках заседания круглого стола были высказаны мнения о месте Украины в лунном проекте. В частности, в выступлениях украинских докладчиков подчёркивалось, что наша страна не должна упустить свой реальный шанс участвовать в столь амбициозном международном космическом проекте. И необязательно это участие должно выливаться в значительные затраты. Мы могли бы внести свой вклад в лунные программы, используя свой высокий интеллектуальный потенциал и предлагая высокотехнологичные идеи реализации лунного проекта.

Следует отметить доклад Артура Дулы, который ознакомил аудиторию конференции с оценками стоимости лунных проектов, проведенными ведущими американскими исследователями. Артур Дула особо отметил, что освоение Луны имеет и коммерческий потенциал, что подразумевает различные программы, среди которых, например, космический туризм.

Все выступающие были едины во мнении, что только объединив усилия мирового космического сообщества можно создать лунную базу, которая продвинет человечество на пути познания Вселенной и принесёт практические результаты мировому сообществу.

* * *

Коментар члена президії НАНУ, заступника голови Ради з питань космосу, академіка НАНУ Ярослава Яцківа щодо проекту місячної промислово-дослідної бази.

–  Питання про місячну промислово-дослідну базу. Ваша думка? Місце України в колонізації Місяця та перспективи на майбутнє?

–  Це необхідно обговорювати. Це майбутнє, але вважаю, що потенціал України ще не настільки високий, щоб ми самотужки освоювали Місяць. У нас був колися спільний з КБ «Південне» проект «Селена», який ми хотіли здійснити в Україні: запуск полярного супутника. Умови фінансування призвели до того, що ця унікальна ідея українського супутника для вивчення полярних ділянок Місяця, де є, можливо, вода, де можливе будівництво дослідних баз, не була реалізована.

Другий крок – це обговорення створення місячної промислово-дослідної бази. Це прекрасна ініціатива КБ «Південне», але ми повинні інтегруватися у світову космічну спільноту з Китаєм, Америкою чи Європейським космічним агентством. І те, що ми можемо зробити краще, має увійти до цих міжнародних місій, тобто нас повинні взяти, як партнера. Також як КБ – партнер «Антарес» чи «Вега». Тобто ми повинні подбати, щоб Україна була державою, яку повинні запросити взяти участь. Наприклад, інститут електрозварювання імені Патона вміє робити конструкції, які розкриваються, – це може бути одним з моментів. Наші біологи вміють створювати космічні оранжереї, вирощувати там деякі рослини, які можуть бути використані, наприклад, для харчування.  Це теж додаток до місячної програми, який нам варто запропонувати. КБ і Південмаш можуть робити дещо стосовно систем забезпечення або інших систем. Це ми можемо запропонувати іншим країнам.

Дуже правильно, що ми обговорюємо ці питання. Ми повинні бути рівноправним гідним учасником цієї роботи, до якої людство так чи інакше дійде або через 10 років, або пізніше, але я впевнений, що така перехідна база на Місяці буде! Буде орбітальна станція, як зараз МКС, буде база для підготування майбутніх польотів на Марс. Це необхідно людству.

Ми ніколи не залишимо ідею про те, що рано чи пізно нам необхідно колонізувати інші планети Сонячної системи.

–  Так прапор України буде там майоріти?

–   Буде! Буде!