VII Міжнародна конференція
«Космічні технології: сучасне та майбутнє»

ЩОДЕННИК КОНФЕРЕНЦІЇ

21/05/2019

Перший день роботи конференції

VII Міжнародну конференцію «Космічні технології: сучасне та майбутнє» відкрило пленарне засідання за участю більше ніж 500 учених, розробників і виробників ракетно-космічної техніки й космічних систем з Бєларусі, Великої Британії, Німеччини, Італії, Іспанії, Казахстану, Китаю, Кувейту, Литви, Мексики, Польщі, США, Туреччини, України, Франції, Швейцарії та Південної Кореї.

До президії пленарного засідання було обрано: президента України у 1994-2004 рр., почесного академіка Міжнародної академії астронавтики Леоніда Кучму, експерта CNES Крістофера Боннеля (Франція), академіка-секретаря відділення механіки НАН України, голову Придніпровського наукового центру академіка НАН України Анатолія Булата, директора з бізнесу та розвитку компанії Airbus Defence and Space (Німеччина) Лукаса Гарберу, професора Римського університету, голову піклувальної ради МАА академіка МАА Філіппо Граціані (Італія), Генерального директора ДП «КБ «Південне» академіка НАН України Олександра Дегтярева, голову Державного космічного агентства України Павла Дегтяренка, директора Державного наукового закладу «Інститут порошкової металургії» члена-кореспондента НАН Бєларусі Олександра Ільющенка, заступника Генерального конструктора ДП «КБ «Південне» з наукової та навчальної роботи Олександра Кашанова, заступника голови Дніпропетровської обласної ради Мгера Куюмчана, академіка-секретаря Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України, заступника директора Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона академіка НАН України Леоніда Лобанова, віце-міністра цифрового розвитку, оборонної та аерокосмічної промисловості Республіки Казахстан Марата Нургужина, директора Інституту технічної механіки НАН України та ДКА України члена-кореспондента НАН України Олега Пилипенка, депутата Дніпропетровської обласної ради, головного лікаря Дніпропетровської обласної лікарні ім. Мечникова, доктора медичних наук професора Сергія Риженка, директора Інституту космічних досліджень НАН України та ДКА України члена-кореспондента НАН України Олега Федорова, члена Президії НАН України, директора Головної астрономічної обсерваторії академіка НАН України Ярослава Яцківа.

Відкриваючи конференцію, Генеральний директор КБ «Південне» Олександр Дегтярев відзначив, що кількість учасників у цьому році, як ніколи, велика – 573. Це спеціалісти та вчені з 19 країн. До обговорення запропоновано 332 доповіді.

– На першій конференції у 2007 році було 287 учасників, їх кількість збільшилася уже в два рази, і це – добрий знак, – сказав Олександр Вікторович. – Ініціатива проведення конференції у Дніпрі належала Станіславу Миколайовичу Конюхову та на той час колишньому президенту МАА Майклу Яримовичу. Ідею підтримали президент Стоун, на той час професор, і генеральний секретар Жан-Мішель Контан. Вони взяли цей «рюкзак» і повісили на спину КБП. Ми цей «рюкзак» успішно несемо і дуже вдячні. Вважаємо МАА місцем, у якому ми починали вчитися взаємодіяти із зовнішнім світом, у першу чергу у науковому і технічному аспектах, а також, що стосується бізнесу.

Голова Державного космічного агентства України Павло Дегтяренко відзначив факт збільшення кількості наукових секцій конференції:
– Повноцінною стала секція «Дослідження Місяця і Асоціація «Місячне селище». Ідея освоєння Місяця об’єднала різні галузі усього світу. Ми зрозуміли, що космічне товариство планети не таке вже й велике. Майже усі всіх знають. Майже усі обмінюються новими ідеями, новими технологіями.

Від імені Дніпропетровської обласної ради учасників конференції привітав депутат облради, головний лікар Дніпропетровської обласної лікарні ім. Мечникова Сергій Риженко:
– Досягнення КБП можна перераховувати нескінченно. Торкнуся сьогодні лише питання допомоги лікарні ім. Мечникова. Ваші спеціалісти обладнали приймальне відділення на найвищому рівні. Нові технології, реконструкція відділення дозволили з перших днів бойових дій приймати найтяжчих поранених. На сьогодні їх урятовано майже три тисячі. Ми разом із вами стали головними учасниками цієї битви за життя.

Директор Європейського представництва КБ «Південне» Олег Венцковський подав доповідь про співпрацю КБП з Європейським космічним агентством. Окремо Олег Мечиславович звернув увагу на роботу у рамках Асоціації «Місячне селище»:
– Тільки зараз людство повертається на Місяць, причому на постійній основі. Мені особисто подобається те, як про це сказав Тім Брайденстайн, колишній шеф НАСА: «Стійке повернення на Місяць означає, що ви можете у будь-який час сісти на поверхню, повернутися та зробити це стільки раз, скільки потрібно, у будь-якому місці та коли потрібно». Але є у MVA і компанії, які не причетні до космосу. Вони знають, що на Місяці потрібно буде конструювати поселення, та вже пропонують конкретні рішення. Ця різноманітність – одна з наших сильних сторін.

Також у рамках конференції відбулося засідання Ради Асоціації високотехнологічних підприємств України «Космос», на якому були присутні члени Ради, керівники регіональних представництв, члени комітетів Асоціації, претенденти на вступ, працівники КБ «Південне», що беруть участь у виконанні плану робіт Асоціації на 2019 рік.

Голова Ради Асоціації Олександр Осадчий підкреслив важливість і актуальність роботи Асоціації на конференції МАА, яка допоможе залучити сили та енергію підприємств не лише ракетно-космічної галузі.
– Треба об’єднуватися та рухатися далі. Ми не повинні зациклюватися на внутрішніх питаннях. Ми повинні бачити результат нашої роботи, утому числі й економічний, – підкреслив Олександр Володимирович.
Керівник представництва Асоціації у Європі Олег Венцковський розповів про встановлення контактів з подібними європейськими організаціями:
– Зараз ми працюємо з трьома асоціаціями: французькою, німецькою та італійською. З французькою асоціацією готуємо невелику спільну конференцію у рамках авіасалону в Ле Бурже. Саме там буде проведено і попередню зустріч з німецькою асоціацією. З італійцями у нас найпродуктивніша робота. Готуємося до підписання спільного меморандуму.

– Дуже б хотілося, щоб роботу нашої Асоціації було помітно, – сказав координатор комітету космічної політики та законодавства Асоціації Олег Федоров. – Ми провели стартовий круглий стіл, зібрали потрібні документи. Наступного року плануємо провести космічний форум.

– Діяльність асоціації дуже важлива, – підкреслив секретар комітету формування спільних проектів Асоціації академік НАН України Ярослав Яцків. – Треба зрозуміти, що ми можемо зробити в Україні.

– Національна ідея може бути широкомасштабною, наприклад, повітряний старт, – заявив президент компанії «Авіаційні та космічні системи і технології» Олег Уруський. – Старт має бути тільки на українському носії, досвід у нас є. Нашій державі під силу вийти у космічний простір з новими технологіями. Ми оцінюємо проект у 400 млн дол. Це значно дешевше, ніж зарубіжні проекти. Чекаємо інвестицій у цьому напрямі.

Координатор комітету науково-технічної та промислової кооперації Асоціації Анатолій Агарков уважає головним напрямом роботи створювану на основі анкет базу даних учасників. Вона стала б своєрідною бібліотекою даних Асоціації. Паралельно потрібно проводити установлювальні наради. Першу заплановано на 6 червня, її тема – інтелектуальна власність.

Під кінець засідання в Асоціацію було одноголосно прийнято три підприємства: ТОВ «Хартрон-Аркос» (Запоріжжя), ТОВ «Хартрон-Юком» (Запоріжжя) і ПрАТ «ФЕД» (Харків) – наймолодше підприємство Асоціації: середній вік його працівників становить усього 27 років.

Гостями КБ «Південне» у день відкриття конференції були і представники центральних та місцевих ЗМІ. Для них було організовано екскурсію підприємством і брифінг.

.


21/05/2019   Відкриття 7-ї Міжнародної наукової конференції «Космічні технології: сучасне та майбутнє»


21/05/2019   Початок першого дня 7-й Міжнародній науковій конференції